6.január 2024, Rekreačné stredisko Púšť, Prievidza, Slovensko
Medaile sa nám ušli len v kategórii veteránov...
Trojkráľové ryžovanie zlata poriadané Hornotrianskymi zlatokopmi sa na začiatku roka stáva už tradíciou. Niekto by si pomyslel, čo už za bláznov môže ísť do ľadovej vody 6. januára skúšať šťastie v ryžovaní zlata. No bolo ich dosť, ale na ich obranu musím uviesť, že teplota v claimoch bola teplučká ako doma vo vírivke. Hneď ráno claimy osobne, pán prezident František Kufer, napustil teplučkou vodou. Vraj bola niekde na hodnote cca 35°C. Nemerali sme ju ale bola fajná. Jediné čo sa organizátorom nepodarilo vybaviť bolo počasie. Nie že by mrzlo, čo by sa v januári dalo predpokladať, ale bolo presne také ako v jednom nemenovanom filme zhodnotil pán Komárek (herec Josef Kemr ) slovami : "Chčije a chčije".
Na akciu sme vybrali skoro všetci aktívny členovia cechu. V prvom aute bol Čimo s Marco-Pólom, ktorých viezol Toronto. V druhom aute viezol Joe-Joe, Bosorku s Lady. Nakoľko to máme len cca hodinu cesty nebolo kam sa ponáhľať. Aj tak bola cesta z celonočného pršania dosť nepríjemná. A samozrejme nám pršalo celú cestu tam, späť aj počas ryžovania. Ako som už spomínal súťaž sa konala v rekreačnom stredisku Púšť neďaleko Prievidze. Organizátori mali všetko pod kontrolou a samotná súťaž prebiehala v svižnom tempe a napriek nepriazni počasiu.
Súťažilo sa v kategóriách:
- deti - naši najmenší
- juniori - tí ktorí už nie sú deti, ale nepatria ešte medzi dospelých
- ženy - profesionálky zlatokopky, ale nie tie ktoré sa pravidelné objavujú v médiách
- muži - profesionáli zlatokopi, ktorí už majú niečo odryžované, ale nie sú členmi žiadneho politického zoskupenia, kde by mohli ryžovať
- kanada - ryžovanie za kanadskej miske s plochým dnom
- batea - ryžovanie na tradičnej čínskej miske nazývanej tiež číňak. Mimochodom na takom type miske sme skoro všetci začínali
- veteráni - skupina starších mužov a žien, ktorí už podľa socialistických zákonov dosiahli dôchodcovský vek. Inak veľmi ťažká skupina, pretože všetci v nej majú skúsenosti zo súťažením minimálne 30 rokov a viac
Rozpor jednotlivých kategórii som tu uviedol hlavne pre čitateľov, ktorí nemajú uvedené znalosti, aby boli v obraze. Inak ak by sa chcel niekto medzi nás pridať, nie je žiadny problém. Každému ukážeme ako sa ryžuje zlato, naučíme ho základom. Skontaktovať sa môže na ktorejkoľvek akcii, ktoré uvádzame v rubrike "Kalendár akcií". S nami získate kamarátov po celom svete, lebo tak ako sa zúčastňujeme súťaží na Slovenku, tak isto chodíme v priebehu roka na zahraničné akcie, dá sa povedať po celom svete.
Ako som už spomenul súťaž odsýpala v svižnom tempe a doobeda prebiehali jednotlivé vyraďovacie kolá. Opäť pre neznalých. V každom kole dostanú súťažiaci rovnaký počet zlatiniek, ktoré sú zmiešané so štrkom vo vedre. Každý súťažiaci na povel štart prostredníctvom ryžovacej misky a vody v claime sa snaží zabiť štrku, tak aby mu na panvici ostali len zlatinky. Tie potom vyberie a vloží do skúmavky s vodou, ktorú riadne uzatvorí. Nikto z nich ani len netuší, koľko zlatiniek má hľadať. Súťažiacemu je meraný čas a za každú stratenú (nenájdenú) zlatinku dostáva penalizáciu 3 minút. Výsledný čas je potom zahrnutý do výslednej tabuľky. Samozrejme ten čo našiel plný počet zlatiniek a má najrýchlejší čas postupuje ďalej. Na regionálnych akciách býva vo finále 10 súťažiacich, na republikových majstrovstvách 20 súťažiacich a svetových majstrovstvách 30 súťažiacich. Len pre zaujímavosť, zúčastnili sme sa majstrovstiev sveta, kde o titul v kategórii muži si meralo sily 450 mužov. Pri takomto počte je už veľký úspech účasť medzi 30 najlepších vo finále.
Na tohoročnom Trojkráľovom ryžovaní zlata sme síce mali viacerých členov vo finále, ale nakoniec medaile v kategórii veteráni, kde na treťom mieste sa umiestnila Bosorka a víťazom tejto kategórie sa stal Toronto. Pre informáciu v tejto kategórii sme mali až štyroch našich členov.
Pretože táto akcia bola bodovaná v zmysle regulí Slovenskej asociácie zlatokopov, došlo i k otvoreniu sezóny (odomknutiu claimov). Takže najbližšia akcia už logicky nemá prívlastok "Otváranie claimov". Na záver treba vyjadriť poďakovanie organizátorom, ktorí i napriek upršanému a chladnému počasiu zvládli organizáciu na výbornú.