Spišská karbidka 2023

Autor: Site Admin <joe-joe(at)goldpanning.eu>, Téma: Súťaže 2023, Vydané dňa: 07. 05. 2023

6.máj 2023, Novoveská Huta, Slovensko
Trenčiansky uragán sa prehnal Spišom...

Spišská karbidka

Tento rok sa konalo otváranie claimov Slovenskej asociácie zlatokopov na Spiši v Novoveskej Hute. Naši členovia sa tu pravidelne zúčastňujú súťaží. Je to síce trošku ďalej, ale treba vypadnúť zo svojej komfortnej zóny. Na akciu išli skoro všetci aktívny členovia. V prvom aute Toronto viezol Čima a Marca - Póla a v druhom Joe-Joe viezol HelenWitch a Lady. Na registrácii nás čakalo bohaté občerstvenie. Nie, nebolo to otvorené okno s čerstvým vzduchom, ale niekoľko druhov koláčikov a niečo na otrávenie červa. Po príchode, zvítaní, registrácii a povinnom "otrávení" červov sa mohlo začať.  Najprv však jeho excelencia prezident Slovenskej asociácie zlatokopov Feri Küffer odomkol claimy. Pre tých neinformovaných Feri je po Ferim novým prezidentom :).   

Účasť bola vcelku dobrá, a jednotlivé kluby mali zastúpenie. Trošku nás potrápilo počasie, najskôr sa ochladilo a potom sa spustil dosť intenzívny dážď čo nebolo na naše staré kosti nič moc.  Súťaže však prebiehali už v klasickom duchu. Dnes je tých súťaží požehnane a každý si to užil.

Súťažilo sa v kategóriách:

- deti (zlatokopecký poter)

- juniori (odrastený zlatokopecký poter)

- amatéri (do tejto kategórie sa môže prihlásiť každý, kto v živote neryžoval), tu si neodpustím poznámku, že členovia nášho cechu nikdy neboli amatérmi...   

- kanada (kanadská miska - miska s plochým dnom)

- batea (miska, ktorá vyzerá ako čínsky klobúk do dažďa a preto sa jej hovorí aj čínska miska alias číňak)

- veteráni (zmiešaná kategória zlatokopov nad 60 rokov, ktorá sa každým rokom rozrastá) 

- muži profesionáli (muži ryžujú na miske podľa vlastného výberu, ktorá musí spĺňať maximálne rozmery v zmysle pravidiel)

- ženy profesionálky> (ak si niekto myslí, že sú to dámy z Krížnej ulice v Bratislave, tak je na veľkom omyle, nie sú to ani zlatokopky, ktoré sa pravidelne zjavujú v bulvárnych správach) sú to naše manželky, priateľky, babky, dcéry ktoré sa venujú tomuto koníčku

Dosť často sa stretávam s otázkou ako daná súťaž prebieha. Nie nehádžeme lopatami štrk na potoku, ani na potoku nehľadáme nugety. Za prvé je to proti zákonu a za druhák to by by sme viacerí ani nezvládli.

Súťaž prebieha nasledovne.  V každom kole dostane súťažiaci vedro s pieskom a na povel musí prostredníctvom panvice vyryžovať zlatinky (cca 1 mm), dať ich do ampulky s vodou. Potom pristupuje k sčítavačom, ktorí mu zapíšu počet vyryžovaných zlatiniek. Celé kolo má rovnaký počet zlatiniek. Za každú ktorú nenašiel sa mu ka času ryžovania pripočítajú 3 trestné minúty. Výsledok je čas ryžovania + trestné minúty. Podľa výsledných časov sa potom postupuje do kôl až do finále. Pre informáciu, ak chcete získať titul majstra sveta tak Váš čas sa musí pohybovať okolo minúty. Nie nepomýlil som sa je to skutočne +/- 60 sekúnd s plným počtom zlatiniek. Celkový objem štrku vo vedre ja cca 12 litrov. Netreba sa toho absolútne obávať, každému to vysvetlíme a zaučíme. Odmenou mu bude pravidelné stretnutie s kamarátmi po celom svete, kde o srandu nie je núdza. 

Naši členovia na Spiši nesklamali a okrem kategórií juniorov a detí sme mali na stupni víťazov vždy zastúpenie:  

- kategória Kanada - 2. Toronto

- kategória Batea - 3. Marko-Polo

- kategória veteráni - 2. Toronto, 3. WitchHelen

- kategória ženy - 3. WitchHelen

- kategória muži - 1. Marko-Polo, 2. Toronto

 

Na záver vyhodnotenia pán prezident Feri Küffer odovzdal ceny za najlepšieho zlatokopa roku 2022 v jednotlivých kategóriách. Medzi mužmi  bol najlepší člen Cechu zlatokopov - Trenčín -Toronto.

Bola to opäť jedna s tých lepších súťaží a veľké poďakovanie patrí Strapatej a je všetkým pomocníkom, ktorí je pomohli zorganizovať ďalšiu superakciu. 

  

  Fotogalériu si môžete pozrieť: Fotogaléria Spišská karbidka 2023