12. marec 2011, Dietersdorf, Austria
V tvrdej konkurencii Miro bronzový...
Keď minulý rok na zimnom ryžovaní v hasičskej zbrojnici v Dietersdorfe na záver súťaže Robert Polzer prezentoval "tablo víťazov" bolo jasné, že cieľom akcie je zrod zlatokopeckej tradície.
Tablo víťazov je obraz s namaľovaným dubom, ktorého listy menia každým rokom farbu: po každej súťaži zmenia tri listy farbu, zlatý, strieborný a bronzový s menami víťazov súťaže.Tento rok bola akcia sprevádzaná vysokou návštevnosťou, v hasičskej zbrojnici som napočítal do 50 ľudí. Prišli zlatokopi nielen z Rakúska, bolo tam zopár nemcov a ja s Klaudiou. Do hľadiska sa zamiešalo hodne domácich, hlavne členov hasičského zboru.
Od rána bolo vonku nádherné slnečné počasie a hala v ktorej stály súťažné claimy bola zaplavená svetlom. Všetci v dobrej nálade stáli netrpezlivo pred šiestimi súťažnými claimami. Pravidlá boli jednoduché: doobeda si všetci odryžovali jedno kolo na voľnej panvici a jedno kolo na tradičnej plechovej s plochým dnom (tzv. Steinerova panvica). Kto práve nesúťažil, tak mohol zbehnúť do asi 10 m vzdialeného bufetu na pivo, alebo klobásku. Pred obedovou prestávkou si zaryžovali ,,amatéri,, z hasičského zboru. Plánovane sme opustili hasičskú zbrojnicu pred 12:00 smerom do jedálne, kde už čakal na nás teplý obed, nápoje a koláče. Ten teplý obed prišiel vhod.
Aj napriek tomu, že vonku svietilo slnko, voda v claimoch nebola vyslovene vlažná. Dokonca si myslím, že číslo môjho claimu ( mal som 6 po celý deň) priamo súviselo s teplotou vody v tom claime v stupňoch celzia. Po každom kole som cítil ako mi praská v prstoch. Malo to pozitívny vplyv na výsledky ryžovania – nikto v tom claime dlho nevydržal a dosahovali sme celkom úctyhodné časy.Po obedovej prestávke nás organizátor prekvapil originálnou súťažou družstiev: 6 zlatokopov tvorilo jedno družstvo, všetci ryžovali naraz v tých 6 claimoch, ale len jeden z nich mal skúmavku. Ten, kto mal skúmavku musel vyberať zlato zo všetkých misiek. Tak sa u jedného claimu vždy vytvorila rada čakajúcich zlatokopov… Po tejto súťaži zase každý jeden zlatokop musel odryžovať jedno kolo s vlastnou panvicou a jedno kolo s tradičnou. Všetky výsledky z doobedia a poobedia sa spočítali, no a zlatokop/-ka s najlepším výsledkom sa mohol / mohla tešiť…
Až do samotného vyhodnotenia nikomu nebolo jasné, že kto to bude. Keď povedali všetky umiestnenia, až po 4. miesto a ešte stále som nepočul moje meno, tak mi začalo byť aj teplo na tie skrehnuté prsty z posledného kola. Ušla sa mi bronzová medaila, s ktorou môžem byť s prihliadnutím na obsadenie súťaže celkom spokojný. Na druhom mieste skončil Peter Staller z Nemecka a všetkých nás porazila, ,,prekvapivo,, Hilde Deinhoferová.
Celkovo bolo 36 súťažiacich a 6 claimov. Z dôvodu fairplay nám Robert pred súťažou povedal, že v prvom kole, kde museli všetci ryžovať na vlastných miskách (obdobne aj v ďalších kolách s tradičnou miskou), bude v každom kole toľko isto zlatiniek a je v našom záujme, aby sa to od nás nikto z nasledujúceho kola nedozvedel, že koľko zlata sme našli. Aj z dôvodu utajenia sme skúmavky so zlatom hádzali ihneď po spočítaní zlata do klobúka pri jury. Vedľajším efektom je skutočnosť, že organizátor môže zlato použiť na ďalšej súťaži.Na porovnanie: s plochou panvicou som našiel všetky zlatinky za 2 minúty a 11 sekúnd, víťazka Hilde potrebovala na to len 1 minútu a 13 sekúnd. V tradičnej panvici som našiel všetky zlatinky za 2 minúty 56 sekúnd, Hilde na to potrebovala 3 minúty a 59 sekúnd. To bolo v prvom kole. V druhom kole som úspešne odstránil z plochej panvice 3 zlatinky a Hilde sa dostala predo mňa :o(
Napriek tomu to bola vydarená akcia a na tretí ročník sa teším. Budem sa snažiť napraviť chyby z tohto roku a snáď sa mi podarí umiestniť moje meno na tablo víťazov na list s iným ako bronzovým odtieňom.
Fotogalériu si môžete pozrieť Fotogaléria Dietersdorf 2011