Zlaté Opojenie 2004

Autor: Site Admin <joe-joe(at)goldpanning.eu>, Téma: Súťaže 2004, Vydané dňa: 26. 06. 2004

Chocholná pri Trenčíne, 26.6.2004


V poradí už 7. ročník zaujímavej súťaže v ryžovaní zlata organizoval Cech zlatokopov - Trenčín. Posledných 6. ročníkov bolo organizovaných priamo v areáli Zväzu chovateľov koní Chocholná-Velčice II. Areál v súčasnosti prechádza rekonštrukciou, ale ani to nezabránilo, aby sme zorganizovali súťaž v ryžovaní zlata.Hneď pri registrácii obdržali prihlásení súťažiaci rôzne upomienkové predmety vrátane občerstvenia, ktoré na tejto akcie je vždy v cene Zlaté Opojenie 2004štartovného. Po odpočítaní jednotlivých predmetov a občerstvenia od štartovného nám stále vychádza, že naše štartovné je najlacnejšie. Minulé ročníky sa pohybovala účasť na tejto akcii cca 70-80 súťažiacich (pretekári sú zahrnutí v tom). Aj keď tento rok je všeobecne účasť na všetkých doteraz organizovaných podujatí veľmi nízka, s tak malou účasťou sme nepočítali. Dovedna to bolo spolu 47 zlatokopov, vrátane kamarátov z Moravy a Čiech, za čo im patrí veľká vďaka. Súťaž mala byť rozdelená na dva dni, ale na prosbu niektorých kamarátov sme to vybavili za sobotu.Prvé rozplavbové kolá boli spoločné a z nich sa potom vytvorili jednotlivé štandartné kategórie. Priamo do finále postúpili ženy a juniori. Muži sa do finále museli prebojovať cez semifinále, ktoré vôbec nebolo jednoduché. Finálové kolá dospelých boli okorenené počtom zlatiniek a množstvom materiálu. Kým ženy mali "len" 18 zlatiniek, muži ich dostali až 20 kúskov.
V superfinále sa stretli prví traja z každej kategórie, ktorí bojovali o hlavnú cenu a to bol "týždenný rafting v Slovinsku".
Najlepšie sa darilo a hlavnú cenu si odniesol Milan NÉMETHY z Topoľčian.
V kategórii 3 členných družstiev bolo dvojkolové finále v ktorom jednotlivé teamy vedeli, že majú hľadať 11 zlatiniek. Usporiadatelia sa rozhodli to vyhlásiť pred prvým kolom družstiev, aby druhé kolo nebolo zvýhodnené.
Okrem klasických súťaží prebehli i netradičné súťaže. Prvá bola tzv. Tajná súťaž, kde súťažiaci dostali na dno ryžovacej misky zlatinky a dosýpali si len čistý štrk. Je zaujímave, že nie všetci našli plný počet, aj keď sa to z pohľadu divákov zdá veľmi jednoduché. Opak je však pravdou a to mám s tým osobnú skúsenosť. Víťazom tejto súťaže sa stal Jiří "Pyrotechnik" FISHER z Brna.
Druhá súťaž, na ktorú má copyright len náš cech, bola súťaž Samyj charošij, kde sa stretli najlepší zlatokopi v jednotlivých kategóriách podľa minuloročného rebríka SAZ a prezident SAZ, lebo ten je absolútne najlepší. Zlatokopi museli všetko vyryžovať v skrátenom čase, ktorý sa rovnal 100 sekundám. Výnimku mal iba prezident a ten mal 200 sekúnd vzhľadom k vážnosti jeho funkcie. Tu boli odmenení víťazi jednotlivých kategórií.
V junioroch to bola Veronika MERAVÁ z Trenčína, v kategórii žien Miroslava DOBRAVSKÁ z Prievidze a z mužov Jozef "Joe-Joe" REŽNÝ z Trenčína.
Po skončení súťaží a krátkej vynútenej prestávke boli všetkým víťazom odovzdané hodnotné ceny.
Cenu dostala i najmladšia účastníčka Nelinka BLAŽKOVÁ (vek-20 mesiacov) a Milan URBÁNEK (vek-73 rokov + 45dní). 

 


Vždy a nielen počas tejto súťaže sme sa snažili hrať fair play. Keď išli súťažiť ženy zo jury tak páskoval zlatinky Miro. Počas celej súťaže sme mali nad sebou dozor a to až z Moravy. Irča Blažková by nám nejaké neprávosti určite otrieskala o hlavu a my by sme sa museli hanbiť. Napriek tomu sme počas súťaže zaznamenali tri tzv. protesty, ku ktorým by som sa chcel vyjadriť:
- jeden zlatokop nenašiel v rozplavbách ani jednu zlatinku.
Zhodou okolností sa mu ušlo posledné vedro v ktorom nebola ampulka. Aby bola istota, že vo vedre sú zlatinky, tak mu bolo špeciálne vydané samostatne nové vedro s čerstvo napáskovanými zlatinkami. To znamená, že tie zlatinky tam boli na 100%.
- vo finále žien sme boli kritizovaní za veľký počet zlatiniek.


V zmysle nových pravidiel pre organizovanie regionálnych súťaží na Slovensku (platnosť od 1.1.2004) bolo odsúhlasené:
" Počet zlatiniek je neobmedzený najmenej však musia byť 4".
- vo finále žien, kde bolo 18 zlatiniek bola pripomienka, že to bolo nejak divne napáskované, lebo dve účastníčky našli len po dve zlatinky.
Boli to však náhodou dve zlatokopky, ktoré mali klasické "čínske klobúky". Pri nasýpaní takého množstva materiálu je veľká šanca, že dotyčná príde o zlatinky. Okrem toho som pochodil veľa súťaží a i mne sa stalo, že som nenašiel nič a to nie som sám. O takomto "šťastí" môžu hovoriť i iní. Napr. Josef Stöckl, Miroslav Nagy, Karstner Ivan, Miroslav Kapsdorfer a ďalší, takže skutočne nikto nemá predplatené, že bude strácať len minimum.