Doporučujeme
Súťaže 2010

Spišská Karbidka 2010

26.06.2010

Spis_2010Tento rok bola cesta na Spišskú karbidku o to napínavejšia, že posledné dni pred samotnou súťažou boli média plné reportáží o záplavách na východnom Slovensku...

Napriek tomu sa už v piatok podvečer zišlo v stanovom tábore zopár zlatokopov zo všetkých kútov Slovenska. Počasie sa držalo a v sobotu ráno k nám pribudli ešte lovinobančania a trebišovčania. Počas registrácie vyplávalo na povrch, že stašíkovci si povymýšľali kopec súťaží so záhadnými názvami a nikomu nechceli pri registrovaní prezradiť v čom je pes zakopaný... Tak sme sa poslušne hlásili na súťaže ako ,,slepý spišak,, alebo ,,lačný spišak,, a nikto nevedel poriadne, že o čo pôjde. Hádam aj o ryžovanie zlata a určite bude zábava. Pretože zábava je na Spišskej karbidke vždy.

Počas dna všetci skepticky pozerali na oblohu, ale počasie sklamalo naše očakávania a nezmokli sme. Veľkým prekvapením bola účasť východniarskej Lady Gaga, ktorú mnohí i napriek dobrej kamufláži spoznali. Na krátku chvíľu sme mali možnosť otestovať časomieru, na ktorej pracuje Kubo. V priebehu sezóny ju určite už uvidíme na súťažiach na Slovensku. Klasické súťaže prebehli takpovediac bez ujmy na zdraví a nakoľko štartovali ostrieľané profesionálky a profesionáli, všetko frčalo ako po masle.

Slepý spišák splnil naše očakávania a súťažilo sa v pároch, kde mal ryžujúci zaviazané oči a jeho partner bol kibicom – navigátorom. Niektoré komentáre a spôsoby navigácia boli ozaj originálne a neopakovateľné: teraz to naber, tam to máš... a kde keď nič nevidím?
Ako velká výzva sa ukázala súťaž ,,lačný spišák,, kde musel zlatokop najprv na kovovom čínane osmažiť vajíčko a potom na tej istej panvici vyryžovať zlato. V pohode, keby sa to vajíčko nesmažilo na slnečnicovom oleji, ktorý na kovovej miske celkom dobre držal a úspešne znemožnil vyplaviť len ľahký piesok...

Celá akcia prebehla v pohodovej atmosfére a podvečer si víťazi prebrali svoje zaslúžene vybojované ceny. Som zvedavý, čo si spišiaci vymyslia na budúci rok. V každom prípade sa na to rád pôjdem pozrieť.