Majstrovstvá sveta 2015

Autor: Site Admin <joe-joe(at)goldpanning.eu>, Téma: Súťaže 2015, Vydané dňa: 16. 08. 2015

3 až 8. august 2015,  Navelgas, Španielsko
Každý zo Slovenska získal minimálne 2 medaile

WM2015 Po siedmych rokoch sa konali majstrosvtvá sveta v ryžovaní zlata znova v Španielskom Astúrijskom mestečku Navelgas. Dlho nám trvalo, kým sme sa rozhodli, lebo sme mali ešte v pamäti, aká náročná cesta to pred siedmymi rokmi bola. Ako to už býva, neodolali sme. Vybrali sme z nášho Cechu traja: Bosorka, Mišča a Joe-Joe. Cestu sme si vybrali najkratšiu možnú a to cez Rakúsko, Nemecko, Francúzsko a sever Španielska. Tentokrát sme vylúčili akékoľvek spanie po ceste a išli sme v podstate nonstop. Po 34 hodinách sme v skorých ranných hodinách došli do stanového tábora zlatokopov v Navelgas. Pás stanov tam už bolo, a ženská osádka auta postavila stan. Na druhý deň sme vyhradili miesto ešte pre zbytok slovákov (Fero, Danka a Richard), ako i pre rodinu Sliviek z Moravy. Prvý deň sme strávili v Tineu, kde sa konali farmárske trhy. Tú sme stretli už i zlatokopov z Juhoafrickej republiky. Pozreli sme si mestečko, spravili nákup zásob, nakoľko sme z domu po skúsenostiach minulých rokoch nič neťahali. Už sme sa cenami na Slovensku vyrovnali i západnej Éurópe.

Na druhý deň sa začal plniť kemp, a tak sme nemohli ísť na plánovaný výlet do Luarcy. Podvečer začali prichádzať tí, ktorým sme držali fleky. Ako to už býva, prvý deň sme si vymieňali poznatky z cesty (kde ako kolóna bola, kde opravujú diaľnice a pod.)  Ostatní si spravili registráciu a večer hurá na pivko do dediny, kde to už žilo zlatokopeckým životom. Stretali sme neustále nových a nových príchodzích z celého sveta a zdraveniu nebolo konca kraja.

V deň otvorenia šampionátu sme sa rozhodli ísť k oceánu vyskúšať aká je studená voad. Nebolo to nič príjemné, ale zvládli sme to v pohode.Dokonca sa nám zdala teplejšia ako pred siedmymi rokmi. Tentokrát mala určite skoro 20°C. Večer už začal otvárací ceremoniál, ktorému predchádzal sprievod zlatokopov, ktorý trval neuveriteľne dlho. Povodili nás po všetkých uličkách Navelgasu a zrazu sa nám mestečko zdalo až moc veľké.

V stredu už začínali samotné vyraďovacie kolá. Prvé kolá v mužoch a ženách boli dvojheatové a výsledky sa spočítali. Po prvom kole mužov bolo všetko v poriadku až na Joe-Joe, ktorý skončil na 22 mieste. Vstúpil však do seba a v ďalšom kole skončil tretí a tak mal postup zabezpečený. Najhoršie je vypadnúť hneď v základných kolách. To sa našťastie nikomu zo Slovenska nepodarilo.

Horši to bolo už neskôr, keď väčšinu miest pod čiarou (16) sme začali hrabať pre Slovensko.  

Do finálových kôl sa prebojovali:

Helenka: ženy, batea, couples, 3-team, 5-team  Mišča: batea, 3-team, 5-team
Joe-Joe: couples, 3-team, 5-team 
Dana(o): batea, 5-team
Richard: batea, 5-team
Franky: 5-team

 

Samozrejme sme postavili aj národný team, kde Joe-Joe dlho špekuloval, či tam namiesto neho nepôjde Mišča, ale nakoniec mu to nedalo a išiel. Mišča dostala za úlohu povzbudzovanie a fotografovanie. O tom že to zvládla výborne svedčí aj strieborná medaila a titul vicemajstrov sveta v najprestížnejšej kategórii, kategorii Národných teamov. 

Predtým sme si to dokonale nacvičili v 5-teamoch, kde Danka v zahraničnom teame získala zlato a my ostatní sme sa radi uspokojili so striebornou medailou.

Najväčšie prekvapenie prišlo v kategórii Batea, kde striebro získala Mišča, tesne za zlatým Richardom.

 Keby nám niekto pred majstrovstvami povedal, že každý si donesie domov minimálne dve medaile a Richard dokonca tri, tak by sme mu neverili a mysleli si že má dobrý matroš (trávu). Určite patria tieto masjtrovstvá medzi najúspešnejšie pre Slovensko. Úspešnejší sme boli len roku 1999, kde sme získali dve zlaté medaile.

V nedľu sme už len pobalili rozlúčili sa s ostatnými zlatokopmi a vydali sa na cestu domov. Cestou späť sme sa zastavili ešte v mestečku Llanes na obed. Potom už nasledovala len jedna väčšia prestávka v Andorre la Vella a cesta domov. Napriek tomu, že sme išli úplne inou cestou ako Richardová partia nakoniec sme sa ešte stretli s odstupom cca 10 minút pri vstupe na rakúske územie.

Celkovo sme najazdili 5.979,4 km so priemernou spotrebou 6l/100km a čistá cesta trvala 69:50 hod .

Na záver by som len skonštatoval, že MS 2015 v Astúrijskom Navelgase možno s prehľadom vyhodnotiť ako veľmi dobre zvládnuté po organizačnej stránke. Vďaka za to všetkým, ktorí sa na nich podieľali a veríme, že Majstrovstvá sveta v roku 2018 budú ešte na lepšej úrovni lebo sa uskutočnia V Hodruši-Hámroch na Slovensku.

Fotogalériu si môžete pozrieť: Fotogaléria MS 2015 
Finálové výsledky si môžete pozrieť: Final WM2015